Ö-vik ÄLGJAKTEN 2009

Fotograf: Lisa P

Alexander å Christers morgon började inte bra!!! Växellådsras!
Men bättre slut kunde det ju inte bli för Alexander=)
Johan Sandow tar starten i asconan(!!) och vinner lekande lätt alla kval trots drift i fel ända=)
Fredrik Borg hade problem med fin bubblan som inte ville gå.
Jacke hade skottat fram 850n. 2 andra platser o en tredje. En toppen körning av Jacke!
sofia tog en storslagen heatseger i första omgång.
Johan Sundkvist o Johan Jonsson båda ÖMK
Carina tampas med Anna Hallams ömk men jag är nästan säker på att Carina hade trasig drivaxel, för hon gjorde piruetter i varenda krok =)
För resterande heat gick som en dans, å hon såg ut att trivas i vår gamla astra.
Maria P o Sara b.la
Jennika i min colt som inte ville vara med denna dag...
Maria P. Kom igång på slutet och visade var skåpet skulle stå!
Cicci Ytterbom å Sara
Maritha gör en klockren start!
Maritha o Jessika J jagar ?
Crille E o Mattias Nilsson b.la
Magnus Vinter och Mattias Nilsson
Tommy Gidlund ömk
Mats Mäkinen
Patrik Nylander ömk
Fredde testa golfen
Den gick ju bra...
Fredrik Uleander
Sven-erik Högberg ömk
Daniel Lidström
Peter
Peter
Robin
Kurt Dahlgren
Andreas Sallinen
mattias Folkesson
Olle danielsson b.la
Peter Bäckman
Jag å Daniel o Morgan Norberg b.la
Jag å Daniel
Morgan Norberg å jag
Mikael Persson
Madelene Axberg
Johan
Jacke
Marcus Andersson
Maria & Carina
Jennika & Britt-Marie
Britt-Marie
Sara B och Maritha
Daniel jagar
Peter S
Robin
Pelle
Krille
Rickard Olsson
Mattias Nilsson
Fredde
Erik Uleander
Svetsning av diffen...
snillen spekulerar
C-final herr
Robban Sallin & Anders Mähler
Patrik Nylander
Damerna fick köra en ren B-final utan runner up.
Ann ENström och Sara Bylund
Jessika J med bakhjulspunka
Junior B-final
Jacke
Fredrik Borg & Marcus Andersson
Tove Nordlander
Herrar B-final. Fredde med kopplingsras
Erik Uleander
Juniorer A-final.
Sofia
Emil Berggren
Johan körde fantasiskt i asconan å var jättenöjd när han slutade 2a efter kompisen Alexander Nilsson
Damernas A-final
Maria Segrade sista tävlingen på året! BRA KÖRT!!!
Cicci å Maritha
Herrar A-final
Vinnaren Kurt Dahlgren
Rickard o Pelle
Sandows bil efter sin rullning.
B-final jun. 1.Andreas Sellin SMK Sundsvall 2.Marcus Andersson UAK 3. Jacob Eliasson SLMK 4. Madelene Axberg ÅMS 5.Tove Nordlander ÅMS 6. Fredrik Borg smk Hälsinge
A-final jun. 1. Alexander Nilsson uak 2. Johan Sandow slmk 3. Joakim Persson ÖMK 4. Andreas Sellin SMK Sundsvall 5. Sofia Salomonsson ÅMS 6. Emil Berggren VMK
Linus
A-final dam 1. Maria persson SLMK 2. Britt-Marie arvidsson ÅMS 3. Carina Eriksson SLMK 4. Cecilia Ytterbom TMK 5. Maritha Mähler JMS 6. Lena Nordkvist ÖMK
C-final 1.Tobias Lundgren Härnösand 2. Mattias Bergfors Härnösand 3. Anders Mähler JMS 4. Jörgen Lindberg ÖMK Robert Sallin Härnösand 6. Patrik nylander ÖMK
B-final 1. Erik Uleander MS Umeå 2. Roger Forsberg ömk 3.Rolf Bergman Kramfors mk 4,Fredrik Eliasson SLMK 5. Fredrik Uleander ms umeå Tobias Lundgren Härnösand
A-final 1. Kurt Dahlgren UAK 2.Per Persson SLMK 3. Olle Danielsson ÅMS 4. Erik Uleander MS Umeå 5. Rickard Olsson Härnösand 6.Peter Sandow SLMK