Midnattssol festivalen 2008.


foto:Camilla Westberg/Lisa Persson
Bilder från lördagen kommer...

Foto över Ångermanälven kl 00.30 i söndagsnatt
Johan Sandow SLMK, Kent Wenngren VMK, Viktor Lindström ÅMS och
Hampus Lundkvist Slmk före Johannes Petersson Slmk
Johannes Petersson slmk
Calle Jones Åms, Tove Nordlander Åms och Pontus Lindström Åms
Daniel Karlsson Åms
Tove Jansson Åms i täten.
Camilla Wistemar Slmk och Irja Wistemar Slmk
Camilla W
Trångti starten för damerna
Christer Larsson SMK Nyköping före Camilla Andersson Jmk och Malin Andersson Rms
Ruhde Kroon Braås mk, Maritha Sandström Åms
Veronika Sjökvist Kmk jagar Lisa Persson och Jessika Jennerfors.
FunktionärLina!
"Länsman" Stenberg Tjörns MF, Stina Bergström slmk, Camilla Hellgren KMSK och Carina Eriksson Åms
Camilla Hellgren KMSK
Annika Karlin Jmk före Uhno Johansson Smk Nyköping och Sven-Erik Högberg ÖMK
Fick tampas hårt mot "gubbarna".
Pär Pålle Pålsson JMK
?
Robin Lundkvist Slmk
Morgan Norberg Ömk
Mats Mäkinen KMSK Anders Persson Slmk
Conny Jansson Kmk jagas av team polar. Frippe Mattsson Slmk före Hans Lif Slmk (absolut inte före Janke , enligt honom själv!)
Jonas Larsson Smk Nyköping
Fredrik ELiasson Slmk
Jonathan Karlsson Sms
Peter Sjöström Stugun
Lars-Åke Grahn Slmk
Anders Westberg Slmk
Olle Gavelin Slmk före Mikael Larsson Jmk
Peter Sjöström Stugun före Mikael Larsson Jmk
Lars Petersson Slmk före Magnus Eriksson Lömk
Jan Kastberg Ömk och Sven Strindlund Mknj
Jan-Åke Wallin Slmk och Kristoffer Eriksson Jmk
Snyggaste bilen på tävlingen
Kördes självklart av Lackarn P-O Olofsson Slmk
Kent Wenngren VMK
Pontus Lindström Åms före ¨Calle Jones Åms och Daniel Karlsson Åms
Johan sandow Slmk
Peter Sandow Uak Robin Lundkvist Slmk och Mikael Larsson Jmk
Henrik Petersson Slmk
Debutanten Robert Sundelin Norberg Åms
Deb. Joakim Ullin Westerlund Åms
Per Persson Slmk
Pelle P
Marcus stod till förfogande med diverse bildelar och utrustning i depån.
Lucas Bergström SLMK Före Linkan.
Andreas "linkan" Lindkvist Susk
Mats Mäkinen Kmsk före Anders Westberg Slmk
Lindkvist före Lucas och Westberg.
Calle Petersson Slmk Andreas Karlsson Asarums MS
Mattias Götesson Rödeby EKS före Calle och Andreas K
Där tog det stopp
Jocke Palm Ilsbo MK före Peter Sandow Uak och Henrik Petersson Slmk
Start med b.la Daniel Andersson Tmk, Christer Sundström Eksjö FRC, Daniel Eliasson Slmk och P-O Olofsson Slmk
Christer Sundström Eksjö FRC jagas av Daniel Andersson Tmk
Christer Sundström Eksjö FRC
Hans Lif Slmk jagas av Lars-Åke Grahn Slmk
Frippe Matsson Slmk och Hans Lif Slmk
Mattias Götesson i täten.jagas av b.la Lucas Bergström
Irja i starten upptryckt ivallen

Finaldagen Vilhelmina nedan.......

Daniel Karlsson ÅMS Tove Nordlander ÅMS Pontus Lindström Åms & Viktor Lindström Åms
Tove
Viktor
Daniel
Johan Sandow Slmk Elin Lundsten VMK
Johan
Lina Mattsson JMK
Annika Karlin JMK Sven-Erik Högberg ÖMK Lars-Erik "länsman" Stenberg Tjörns mf Marie Johansson Söderhamn och Camilla Hellgren KMSK
Lars-Erik "länsman" Stenberg Tjörns mf & Sven-Erik Högberg ÖMK
Carina Eriksson Åms
Länsman i täten
Camilla Andersson jmk BOdil Göransson jmk Malin Andersson Rms BrittMarie Arvidsson Åms Lena Rigglöv Eliasson Skutskärs ms
Brittmarie & Malin
Camilla & Bodil
Jessika Jennerfors Lömk Christer Larsson nyköping Maritha Sandström Åms Emma Edlund Ömk Maria Persson Slmk (i hörnet)
Christer, Maritha & Maria
Maritha i täten
Camilla Wistemar Slmk Uhno Johansson Nyköping
Camilla Uhno & Ruhde Kroon Braås mk
Mattias Götesson Rödeby Eks Ronny Nilsson MK Treske Roger Nylander ÖMK
Jocke Palm Ilsbo MK
Peter Sjöström Stugun
Andreas Lindkvist susk Mattias Hägglund LMK och Daniel Andersson TMK
Olle Gavelin slmk och lindkvist
Christer Sundström Eksjö
Hans Lif slmk & Conny Gabrielsson nyköping
Linus Bergström Slmk
Jonathan Karlsson SMK Daniel Eliasson slmk Morgan norberg ömk Kristoffer Eriksson Jmk P-O Olofsson slmk & Olle Danielsson ÅMS
P-O
Daniel
Daniel
Kalle Petersson & Lif el Janke
Erik Nordin vms och Mikael Jonsson VMK
Fredrik ELiasson slmk Erik Berg jmk Robin Lundkvist slmk Roger Bergström Slmk
Roger och Fredde
Pär Pålsson JMK
Chrille Salemark SLmk Conny Jansson Kmk Frippe Mattsson i alternativet
Mikael Eliasson Skutskär och Jan Kastberg Ömk
Lucas Bergström Slmk LarsÅke Grahn slmk Henrik Kirjonen LMK Anders Westberg Slmk
Calle Jones Åms
Viktor Lindström Åms
Johan Sandow slmk
Annika Karlin och Stina Bergström
Bodil Göransson & Lena Rigglöv eliasson Skutskär
Brittmarie Arvidsson Åms
Malin andersson
Maritha Sandström
Pelle Persson slmk
Johan Nyborg TMK
Ronny Nilsson Team treske
Daniel Eliasson
Olle Gavelin
Micke Lundström PMS
Mattias hägglund o Jonathan karlsson
Ulf Lundkvist MKNJ
Peter Sandow
Lucas Bergström
Jan Kastberg ömk
Christer Sundström eksjö
Robin Lundkvist slmk
Oturs-calle
Jocke Palm Ilsbo Mats Mäkinen KMSK LarsÅke Grahn slmk Kalle Karlsson slmk
LarsÅke
Jocke Palm o Kalle k
Conny Gabrielsson Nyköping
Hans Lif
P-O Olofsson
Erik Berg jmk Olle Danielsson åms Anders Westberg slmk
Annika karlin vinner C-finalen före Veronika Sjökvist kmk
C-final. Sandow i täten följd av Mattias Götesson Pelle Persson Lucas Bergström & Kristoffer Eriksson
Lucas
Pelle O Kristoffer
Tvärstopp för Götesson efter flygtur.
Sandow i klar ledning
1.Peter Sandow UAK 2. Kristoffer Eriksson JMK 3 Pelle Persson slmk 4 Conny Jansson KMK 5 lucas Bergström slmk 6 Mattias götesson Rödeby
Juniorernas B-final. Lina Mattsson jmk tar starten.
Elin Lundsten vmk får sig en knuff.
Lina
Calle Jones åms
1 Calle jones 2 EvaLina Mattsson 3 Elin Lundsten Vmk 4 Sofia Salomonsson ÅMS 5 Tove Nordlander ÅMS 6 Viktor Lindström ÅMS
Dam/vetran B-final. Lars-erik Stenberg i täten före Camilla Andersson Jonas Larsson Nyköping mAritha Sandström b.la
Maritha fastnar i sandfållan
Jonas L i ledning före Annika Karlin JMK, Länsman och Camills
Uhno Johansson Nyköping
Camilla o Länsman
1.Uhno Johansson SMK 2.Annika KArlin JMK 3. Christer Larsson SMK 4. Camilla Andersson JMK 5.Länsman Stenberg Tjörns mf 6. Maritha Sandström Åms
Herr B-final MAgnus Eriksson Lömk på taket.
Erik Berg Jmk, Peter Sandow Uak och Jonathan KArlsson Sms
Sandow & Christer Sundström Eksjö FRC
Erik B & Sandow
1 Erik Berg jmk 2. Peter Sandow Uak 3. Christer Sundström Eksjö FRC 4 Jonathan Karlsson sms 5. Magnus Eriksson Lömk 6. LarsÅke Grahn Slmk
Juniorernas A-final.Johannes Petersson råkar ut för gashäng.
Då blir det stopp för många.
Johan Sandow slmk
Kent Wenngren Vmk
1. Johan Sandow Slmk 2 Kent Wenngren VMK 3 Pontus Lindström Åms 4. Daniel Karlsson ÅMS 5 Johannes Petersson Slmk 6.Calle Jones Åms
Vinnaren! Grattis!!!
Camilla Wistemar tar täten i A-finalen dam/vet.
Mallig nervös moster
Camilla Hellgren
Camilla jagas av Bodil Göransson jmk
glad vinnare
1 Camilla Wistemar slmk 2 Sven-Erik Högberg Ömk 3 Bodil Göransson JMK 4 Camilla Hellgren kmsk 5 Jessika Jennerfors 6 Uhno Johansson SMK
A-final herr. Olle i ledning före Daniel Andersson tmk
Erik Berg jmk & Pålle Pålsson jk i uppgörelse
Olle o Daniel
Daniel passerar Olle just innan målgång.
1 Daniel Andersson timrå 2 Olle Gavelin Slmk 3 Erik Berg Jmk 4 Pär Pålsson Jmk 5 Andreas "Linkan" Lindkvist Susk 6 Ronny Nilsson mk team treske