Galaxie Cup Ö-Vik 2010-09-11

Foto:Lisa Persson
Fotografen ber om ursäkt att en del bilder ser lite konstiga ut.
Jag hade kameran felinställd så de e ganska ordentligt redigerade.
O redigering är inte min starka sida =)

Dimmig morgon
Erica, Maria & Linus
Irja funderar nog hur många varv de hinner innan bilen går i bitar
Taktiksnack
Johan & Krille ser då glada ut på morronkvisten
Perssons
Lena N
Verkar va nåt spännande där nere
Irja & Sivert
Lucas
Hampus, Marcus Andersson UAK & Emil Berggren VMK
Det blev sandfållan för Hampus
Tove Nordlander ÅMS & Simon Nordquist ÖMK
Erica rattade toyotan strålande
Frida Holmbom LMK jagas
Lisa, Maria & Jennifer Näslund VMK
Lisa & Maria
Irja & Maritha Mähler JMS
Maritha & Cissi Ytterbom TMK
Niklas Bergström UAK i ledning
Per med två saabar i backspegeln
Robin hamnar på snedden i starten
Krille försöker komma ikapp Patrik Jonsson KMSK
Robin
Roger Forsberg ÖMK, Anders P och Anders Mähler JMS
Robin Granström ÖMK får hjälp in i depån
Johan före Rickard Olsson HMK och Andre
Westberg jagas av Kurt Dahlgren UAK & Mats Mäkinen KMSK
Tomas Pernbrink UAK va snabbast av startplattan
Kenneth
Simon Nordquist
Hampus
Hampus & Simon
Emil Berggren
Erica är definitivt inte rädd för närkontakt
Erica och Marcus
Victor Lindström ÅMS rattade peugeoten riktigt snyggt
Camilla Hellgren KMSK, Jenny Törnberg TMK
Lisa & Frida
Jennifer Näslund
Irja & Frida
Lena Nordquist
Sara & Maritha
Mäkinen, Granath m.fl
Krille
Erik Uleander
Jörgen Lindberg, Westberg och Roger Nylander
Westberg
Anders
Andre
Per
Daniel Sandström, Pernbrink & Ivar Nilsen
Roger Forsberg & Olle Danielsson
B-O Näslund
Håkan Blomqvist & Sven-Erik Högberg
Richard Olsson
Richard Olsson
Robin
Irja
Erica
Världens sötaste hund =)
Emil Berggren
Viktor Lindström & Simon Nordquist
Hampus & Tove
Lisa
Maria
Jennifer Näslund & Ann-Christin Norberg HMK
Irja
Sara & Lena
Wiktor Danielsson & Mikael Adolfsson ÖMK
Granath
Christian Ytterbom TMK & Bengt Sundberg HRC
Robert Andersson TMK & Westberg
Westberg
Robin & Olle Danielsson
Olle och ? hamna breve
Andre
Pernbrink
PG Ahlströms volvo lite kortare än normalt
Anders & Krille
Kurt Dahlgren & Mauritz Palm ÅMK
Tobias Lundgren HMK & Roger Forsberg
Johan
Håkan Blomqvist
Per
B-O
Westberg först iväg
Granath & Mäkinen
o den striden slutade för Mäkinen i sandfållan
Granath & Johan
Westberg gick segrande ur c-finalen
Hampus bil blev stum
Viktor Jonsson JMS & Sofia Salomonsson ÅMS
Frida parkerar
Kurt parkerar också
Pernbrink va snabbast i b-finalen
Tror Håkan var riktigt nöjd med sin 3:e plats i b-finalen
Kenneths depåplats där hans saab tyvärr fick stå nästan hela dagen
Mählers & Lundqvists
Start i juniorernas A-final
Viktor J & Simon
Erica & Tove
Emil & Viktor L
Viktor & Simon
Erica hade inte tid att fippla med knappen till spolningen
Applåder när Simon körde till sig en andraplats
Service innan Irja ska ut i finalen
Olle & Håkan
Stolt pappa..
...och en stolt mamma
Jennika Jennerfors tar starten
Jennika och Maria
Cissi och Irja
Irja och Maria
Maria och Jennifer
Buslinus
Krille tar starten i herrarnas a-final
Daniel Sandström på taket och Richard Olsson bredvid
Niklas & Pernbrink
Roger & Krille
Lisa & Anders
Maria
Alex
Irja
Juniorer B-Final
1:a Viktor Jonsson JMS, 2:a Sofia Salomonsson ÅMS, 3:a Dennis Salomonsson ÖMK
4:a Hampus Lundqvist SLMK, 5:a Adrian Johansson ÖMK, 6:a Christoffer Själin ÖMK
Juniorer A-Final
1:a Emil Berggren VMK, 2:a Simon Nordquist ÖMK, 3:a Viktor Lindström ÅMS
4:a Tove Nordlander ÅMS, 5:a Viktor Jonsson JMS, 6:a Erica Wistemar SLMK
Damer B-Final
1:a Cecilia Ytterbom TMK, 2:a Lisa Abramsson SLMK, 3:a Jenny Törnberg TMK
4:a Frida Holmbom LMK, 5:a Ann-Christin Norberg HMK, 6:a Lena Nordquist ÖMK
Damer A-Final
1:a Jennika Jennerfors RMS, 2:a Irja Wistemar SLMK, 3:a Maria Persson SLMK
4:a Jennifer Näslund VMK, 5:a Cecilia Ytterbom TMK, 6:a Camilla Hellgren KMSK
Herrar C-Final
1:a Anders Westberg SLMK, 2:a Ulf Granath UAK, 3:a Tommy Elfving TMK
4:a Olle Danielsson ÅMS, 5:a Mats Mäkinen KMSK, 6:a Johan Sandow SLMK
Herrar B-Final
1:a Tomas Pernbrink UAK, 2:a Anders Westberg SLMK, 3:a Håkan Blomqvist ÅMS
4:a Morgan Norberg ÖMK, 5:a Peter Bäckman HMK, 6:a Kurt Dahlgren UAK
Herrar A-Final
1:a Roger Forsberg ÖMK, 2:a Kristoffer Eriksson SLMK, 3:a Niklas Bergström UAK
4:a Tomas Pernbrink UAK, 5:a Daniel Sandström UAK, 6:a Richard Olsson HMK