övik 2-dagars 2009

Fotograf: Lisa P, publikbilder från Camilla Westberg

MEKANIKERKAMPEN NEDAN

uppladdning inför mekanikerkampen
Anders tränar med den lilla släggan
Vad dessa gör vet jag ej!
visst ser dom lydiga ut när jag ger order=)Bara Emmy törs protestera!=)
team Umeå hade toppat laget=)
cool-Emmy
Team alltid först
Team Elit
glatt hade vi det allafall
team M-shopen
Vad har dessa två i görningen då?
Åselegängets lag.
Släggföringen var fenomenal!
liksom växlingen...vilket stafettlag!!!!
Å taaa iiiiiii
o meeer
Går fortare framåtlutad=)
Jerrymannen!
Framåtlutningen kommer från Åsele helt säkert=)Liksom Dorotea har sitt berömda dorotea-stuk på bila´..har Åseleborna framåtlut!skojja lite ba´
Tjuvstartdomarn hade fullt upp!
Simon
Jerry
Pierre
oooppps! aaaj
OJ!!! Pelle Persson här!!!
sonen höll sig på bena...
Walle med, men han hade ju sovit så gott=)zzzzzznark!
Konstigt...alla bilder suddiga utom på Johan?? Stod han stilla=)=)=)
Åsele i däckbytartävlingen.
team alltid först va just precis FÖRST..snabbast här!
Anders ha ju bilmekarblodet i sig!
Full fart på Umeå.
Team elit
partylaget höll igång.
benföringen på Linder var snygg...
Publiken hade kul
partykillarna i M-shopen sög på däckbytet=)=)=)
trots en däckspecialist i laget!!!

Tävlingen nedan

Underbart väder hela helgen!
Plopp! dyker hon inte upp överallt?
gullungarna
Lucas och Alex
Johan Strömberg
..
solen stekte
arapapapapadia arapapapapadia ....nu har vi sorterat bort ca 300 bilder av Lina=)=)=) men här med bror sin=)
mamma Westberg
för att jag måste....
Micke, Magnus o Fredde
Juniorerna Johan Sandow christian Strömberg Marcus Andersson uak mf.
Christian Strömberg åms
Johan S
Daniel Karlsson åms Daniel Forsberg uak Johan Jonsson ömk
Daniel Karlsson jagas av Daniel Forsberg
Madde Axberg åms
Salemark o P-O hade en egen tävling denna helg.
Westbergskorna med barn
Joakim Persson ömk Robin markusson åms mf
samma
Viktor Lindström åms
damerna Tiina Hartman hrc Brittmarie Arvidsson åms Sandra Broman hrc Elin Persson och Maria Persson mf
Maria och Elin
Brittmarie och Sandra
Elin o Maria
Anna K Bergström till vänster. i täten Caroline Frycklund hmk
Marielle Häggqvist jms jagas av Anna Bergström
Frida Holmbom LMK Susanne Åkerlund jms Carina Eriksson mf.
Frida och Carina
Marita Mähler jms Irja Wistemar Emma Persson Sara Bylund Cissi Ytterbom mf.
Emma
Irja o Emma
Marita
Mattias Hägglund lmk
Olle Danielsson åms Peter Bäckman hmk
Mini-hägglund, coolast av alla!
Krille Eriksson
Lars-Pider Tom Eriksson VMK Kurt Dahlgren UAK mf.
Viktor Danielsson
Tony Larsson
Tony Larsson
Lars-Pider
Kenneth Andersson
Niklas Bergström uak
Sussande Inez i mormors trygga grepp
Olle gavelin o Fredrik näslund jms b.la
Olle jagas av Roger Forsber ömk
Olle jagar Roger Nylander ömk
Olle i täten
Jörgen Salemark tobias sallinen ms umeå P-O olfsson mf.
P-O
Tobias
P-O jagas av Jörgen
Peter Sandow Christian Ytterbom Tmk Pierre Strömberg åms mf.
Pierre huvlös snart.
Robin Lundkvist i täten
Robin på sidan, hans debut-tipp
7 poits for mr Andersson
Anders Persson
Jonas Bergström
Christian Johansson i solklar ledning
Henrik Petersson Mats Mäkinen KMSK mf.
Är hon verkligen tyst, eller fotades hon mitt i ett andetag???
Irja och Linder pratar troligen ascona....
mr Andersson 7 poits
soligt och härligt.
Jonathan Karlsson sms Greger Jonsson.
Jonathan o Jörgen Lindberg ÖMK
Greger på jakt.
Lucas Bergström och Johan Figaro
igen
å igen
Pontus Lindtröm åms
Tove Nordlander åms
Pontus
Robin Granström ömk
Madde tar täten före Jennifer Näslund jms
Tim Axelsson vmk
Suveränen Daniel Forsberg uak som efter fåtalet tävlingar alltid är i toppen av startfältet.
Tim
Marcus Andersson UAK
Robert Näslund Johan Sandow Christian Strömberg mf.
vår suverän Lill-Sandow
Christian
Daniel Karlsson åms
startsnabb
Tiina Hartman tar täten.
Tiina Anna och ELin
sandra snabbast av plattan
Emma uppe på två hjul
Carolina Axelsson vmk och Carina Eriksson
Irja Sara Bylund o Maria b.la
Irja o Maria
Rolf Bergman tar starten
Peter spanar in P-Os snygga sida
Anders Persson
Peter
P-O
Peter o Anders
P-O
Niklas Bergström först iväg
Johan Strömberg
Robban Sallin O Tobbe Lundgren i diket.
Henke o grodan var snabbast i starten.ventilinställningar alá Linus.
De e klockrent samarbete mellan chaufför och mekaniker.
Mattias Hägglund fick inte med sig rätt bil, men klagade inte (så mycket)
Olle gavelin som skjuten ur en kanon
körde kanoners
Pelle P jagar
Pelle och Krille
Christian Johansson
Greger o Jonas
Greger
Jonas
Robin o Figge
Lennart Lundgren hmk i täten innan Robin körde upp sig.
girl-fight
Lucas o B-O Näslund b.la
Lucas.
Anders Mähler Linus Bergström Kenneth o Salemark
Åke Åkerström före Linus
Salemark
Linus o Kenneth
Viktor
Greger o Jonas
Tove Nordlander och Marcus Andersson på tak.
D-final herrar
Greger "parkerar"
vinnaren Mattias Hägglund
Farsans huvud är för stort, når ju inte godiset!!!=)
juniorer C-final
Marcus såg dåligt.
Robert Näslund vinnare.
Damernas C-final Elin Anna och Carina.
Carina
Britt-marie vann
Herr C-final
Lucas i täten.
Pelle P
Svett´n spröt under Lucas final!!!
Juniorernas B-final
Robert Näslund o Daniel Karlsson
Vinnaren Tommy Danielsson ömk
Damernas B-final. Caroline Frycklund tar starten.
Marita Mähler
Anna Hallmans ömk på tak
Britt-Marie
Herr B-final
Pelle vann före Mäkinen
juniorernas A-final
Christian o Daniel
Daniel o Johan
tvärtom
Daniel
vinnaren Johan Sandow!
Damernas A-final
Irja
Maria och Emma
Frycklund och Sandra
Irja 1a maria 2a
Herrarnas A-final 4a SLMKare.!!!
Niklas
Peter
Pelle o Linus
Niklas
Kenneth
D-final herr 1 Mattias Hägglund Lycksele MK 2 Tom Eriksson Vännäs MK 3 Robert Eriksson Vännäs 4 Roger Nylander Örnsköldsviks mk 5 Greger Jonsson Södra Lappmarkens MK 6 Ulf Granath Umeå AK
Juniorerna C-final 1 Robert Näslund Junsele MS 2 Marcus Andersson Umeå AK Team Umeå 3 Emil Berggren Vännäs MK 4 Johan Jonsson Örnsköldsviks MK 5 Jennifer Näslund Vännäs MK 6 Viktor Lindström Åsele MS
gullungen!
damernas C-final 1 Britt-Marie Arvidsson Åsele MS 2 Carina Eriksson Södra Lappmarkens MK 3 Annika Törngren Timrå MK 4 Karolina Axelsson Vännäs MK 5 Elin Persson slmk 6 Anna Bergström slmk
Herr C-final 1 Pelle persson slmk 2 Kurt Dahlgren uak 3 Lucas Bergström slmk 4 Robert Hellhoff hsmk 5 Magnus Jansson Botkyrka mk 6 Mattias Hägglund lmk
juniorernas B-final 1 Tommy Danielsson Örnsköldsviks MK 2 Daniel Karlsson Åsele MS 3 Pontus Lindström åms 4 Madelene Axberg Åsele MS 5 Markus Granath Umeå AK 6 Robert Näslund jms
damernas B-final 1 Caroline Frycklund hsmk 2 Marita Mähler jms 3 Cecilia Ytterbom Timrå MK 4 Susanne Åkerlund Junsele MS 5 Anna Hallmans ömk 6 Britt-Marie Arvidsson åms
Ollarna
vinnarn!
Herrar B-final 1 Pelle Persson slmk 2 Mats Mäkinen kmsk 3 Sven-Erik Högber ömk 4 B-O Näslund vmk 5 Olle Danielsson åms 6 Olle Gavelin slmk
Juniorernas Afinal 1 Johan Sandow Södra Lappmarkens MK GRATTIS!!!!!
2 Daniel Forsberg Umeå AK 3 Christian Strömberg Åsele MS 4 Tommy Danielsson Örnsköldsviks mk 5 Joakim Persson Örnsköldsviks MK 6 Robin Marcusson Åsele MS
damernas A-final 1 Irja Wistemar slmk grattis till mig =)
2Maria Persson slmk 3 Sandra Broman hsmk 4 Tiina Hartman härnö racing club 5 Emma persson slmk 6 Caroline Frycklund hsmk
Herrarnas A-final 1 Peter Sandow SLMK GRATTIS!!!
2 Richard Olsson Härnösand MK 3 Per Persson slmk 4 Linus Bergström slmk 5 Niklas Bergström uak 6 Kenneth Andersson slmk