Junsele juli 2008

. Foto: Erica Wistemar, Rebecca Wennberg. Tompa Helander, Lisa Persson ÅMS, Maria P
Tack till Sara Bylund för arbetet och bilderna du skickat! samt Lisa å ÅMS-fotograferna

Resultatlista övik

Ja han gör sig fantastisk på bild =)
Med skylten uppe så fixade Pelle starten =)
Ingen tröja å fanta...
Massa tröjor å öle´
t.o.m Linder!=)(trots team-tillhörigheten)
Hejjarklacken
Roar sig åt andras misstag=)
Hmm !! hmm kanske Kenneths final som körs..Å han står här?!?!
Ulf Granath jagar
Lucas B
P-O
Start
Henrik el.Johannes
Åseles "stall"
Lustigkurrar =)
Några av oss campare
Calle Jones
Johannes
Tove Nordlander
Robert Näslund Pontus lindström mf
Viktor Lindström
Carina Eriksson
Wiktor Danielsson
Linus Bergström
Mattias Hägglund
Daniel Karlsson
Linder
Mekanikerkampen
Johan Sandow
Daniels däck är för snabb för herr Eliasson
Skorna blev kvar på vägen =)
Linder å Johan
vice teamchef i Polar
Olle tar i för kung o fosterland...
Brudarna i bakgrunden Erica o Becka ser lite purkna ut =)
Lag Kittelfjällara var bäst på däckbytet! 4 hundradelar snabbare än team vilhelmina billack
Team Polar funderar på vad den felande länken är?!?
Olle får en flåsande polarmedlem i nacken & En vrålande teamchef
team vilhelmina billack låg bra till
grabbarna var snabba men kittelfjällara strået vassare
Tror Öviks bil var lättad!!!
gubbsnack
BP?? Finns det än, eller har Lucas hittat en tröja från -78=)
Depåfix
O funderartioner, är man i bilköpartagen ligger alla bilar lite pyrt till =)
Lisa P i Polar-amazing
Fler bilder på aselems.com
Tusen tack för att du var så vänlig och lånade oss drivaxeln Wiktor.
Johannes Petersson innan sin första heatseger.
Körde strålande.
Pontus Lindström Åms
Johan Sandow började som alltid....
med en heatseger följd av många fler.
BrittMarie sitt första heat på 5 år.
Sara i ledning, drabbades av en hög punkteringar under helgen.
Britta & Maria
Sandra Broman Härnösand
Irjas, Sara B & Emmas första start.
gick som på räls i astran.
Emma brottades med gamforrden
Sara Bylunds fösta tävling för i år.
Camilla i täten.
Sofia Svensson övik i saaben
Marita M Carina och Cissi Y.
herrarna, Daniel Andersson timrå b.la
Greger J i täten startar med en heatseger.
P-O knuffad i första..
Lucas var hårt utsatt med hårda ful påkörningar
Resulterade i nacksmärta.
Niklas Bergström
Pelle P
Peter Sandow
Fredrik "SF"Linder på efterkälken
K-A Andersson
Linder
Andrétti & Daniel E, Glenn Iversen i P-Os vinnarvolvo
Fredde jagar Uleander
Fredde
André
Daniel E
Calle tar starten
men....lite brett i kurvan
Blir passerad
Olle tar starten
Men sen rasar vwn
Näärbil Gavelin
Robin startraketen Lundkvist
Tyvärr rasade även denna bubbla
Lars-Åke Grahn
Toppengrabbarna Westerlund å Egge(TUSEN TACK!) mekar astra efter Freddes körning. trasigt värre...
Token sponsrade bilarna våra
Millan å Sara
Maria får sig en "kyss" av dotra sin.
Britta & Maria
LarsÅke
P-O vinner sitt andra heat
Anders P i Linders sandfålla
Fredde & Linder b.la
Linder i sin alldeles egna fålla
Henrik P
Fredrik Näslund, Lee & Daniel
Daniel
Kalle i "snabben"
Lars P
Johan S. efter tredje raka.
Britta & Camilla
Maria, Emma Marita Lisa b.la
Emma & Maria
Sara B jagar ?
LarsÅke
Fredde
Anders Nilsson
Kalle, P-O, Daniel, Henrik och Anders P...5 slmkare
Kalle i täten
P-O & Henrik
Daniel
Wiktor D och Christian Johansson bla
Andretti
Rallybilen som skjutsade publiken
Tjurar herrarna över utebliven final? näääe =)
P-O i täten i D-finalen
Micke P och Kenneth b.la
Kenneth segrar tillslut före P-O
Sara vinner lätt C-finalen
Juniorernas B-final
Johannes i täten länge, men slutar tillslut 3.a
Britt-Marie tar starten
Emma i ledning, jagas av Britta
emma segrar i B-finalen
Sara 3:a med åter en punktering.
Kalle i täten i B-finalen
Men striden blir hård. Fredde kör upp sig från sista till första plats.
Johan i täten i A-finalen.
Med segern i sin hand går tyvärr växelspaken sönder å Johan får parkera.
Damernas A-final. Camilla tar starten.
Emma slutar 5:a
Camilla & Irja
Camilla och Irja går över mållinjen.
Herrarnas A-final lee tar starten
Fredde o Sandow kör ihop. Fredde slutar 5:a
Vinnaren Robban Sallin härnösand.
c-final jun.
1 Elias Kuronen Örnsköldsviks MK 2 Sofia Salomonsson Åsele MS 3 Patrik Norberg Örnsköldsviks MK 4 Viktor lindström Åsele MS 5 Johan Jonsson Örnsköldsviks MK 6 Linus Hamberg Örnsköldsviks MK
b-final jun.
1. Alexander Nilsson Umeå AK Team Umeå 2. Robert Näslund Junsele MS 3. Johannes Petersson Södra Lappmarkens MK 4. Elias Kuronen Örnsköldsviks MK 5. Gustav Schill Vännäs MK 6. hanna erlandsson Vännäs MK
A-final jun.
4. Joakim Persson Örnsköldsviks MK. 5. Daniel Karlsson Åsele MS 6. Johan Sandow Södra Lappmarkens MK
A-final jun.
1. Pontus Hennström Vännäs MK 2. Calle Jones Åsele MS 3. Alexander Nilsson Umeå AK Team Umeå
Damernas C-final
1 Sara Liljekvist Södra Lappmarkens MK 2 Caroline Ohlsson Vindelns MS 3 Eleonora Ahnström Örnsköldsviks MK 4 Anja Sjödin Timrå MK 5 Ingela Nordlander Härnö RacingClub 6 Carina eriksson Åsele MS
damernas B-final
4. Cecilia "Cissi" Ytterbom Timrå MK 5. Britt-Marie Arvidsson Åsele MS 6. Britt-Marie Hall Södra Lappmarkens MK
damernas B-final
1. Emma Persson Södra Lappmarkens MK 2. Johanna Lundström Umeå AK Team Umeå 3. Sara Liljekvist Södra Lappmarkens MK
damernas A-final
4. Sandra Broman Härnösand MK 5. Emma Persson Södra Lappmarkens MK 6. Maria Persson Södra Lappmarkens MK
damernas A-final
1. Camilla Wistemar Södra Lappmarkens MK 2.Irja Wistemar Södra Lappmarkens MK 3. Maritha Mähler Junsele MS
herr D-final
4. Mikael Persson Örnsköldsviks MK 5. Robin Eriksson-Östfalk Örnsköldsviks MK 6. Tobias Lundgren Härnösand MK
herr D-final
1. Kenneth Andersson Södra Lappmarkens MK 2. Per-Ove Olofsson Södra Lappmarkens MK 3. roger forsberg Örnsköldsviks MK
herr C-final
4. Glenn Iversen Härnösand MK 5. Anders Sandström Vindelns MS 6. Kenneth Andersson
herr C-final
1. Erik Uleander MS Umeå 2.Christer Johansson Umeå AK 3. Jörgen Lindberg Örnsköldsviks MK
herr B-final
4. Erik Uleander MS Umeå 5. Rolf Bergman Kramfors MSK 6. Lars Åke Grahn Södra Lappmarkens MK
herr B-final
1.Fredrik Eliasson Södra Lappmarkens MK 2. Carlanton Petersson Södra Lappmarkens MK 3. Mattias Hägglund Lycksele MK
herr A-final
4. Peter Sandow Vännäs MK 5. Fredrik Eliasson Södra Lappmarkens MK 6. Lee Berntzen Örnsköldsviks MK
herr A-final
1. Robban Sahlin Härnösand MK 2. Mattias Bergfors Härnösand MK 3. Viktor Danielsson Åsele MS