Piteå Laitisfestivalen

Foto: Maria Lundkvist
Fortåkaren Johan Sandow
Hampus Lundkvist kör sin andra tävling
Går förträffligt bra
Irja
Jennika Jennerfors & Sandra Björn
P-O & Crille S
P-O Krille & Tobias Nordin Piteå
Robein Laddar...
Salemark o P-O
Fredde & Robin b.la
Fredde
Pelle glömde växeln =)
Krille E. åms, Per Jonsson Pms,Marcus Isaksson Pms, Niklas Lindvall Kalix mf.
Frippe Mattsson i amazooon
Frippe jagar
P-O jagar Salemark
Pelle P jagar jonny lundin LMS
Fortåkaren Mattias Hägglund LMK. En fröjd att se hans körning
Johan Sandow i lillpeggen.
Har inga större problem att hålla konkurenterna bakom sig.
Vår suveräääne speaker Kenneth höll låda!
Jennika fast i sandfållan
Maria jagas av Sandra Björn
Irja Jessika J b.la
Irja
Krille S & Krille E b.la
Krille jagar
?
Frippe
Hägglund
P-O
Frippe
Fredde & Robin b.la
Fredde
Robin
Pelle P sen i starten
Tampas mot Junior Stenberg
Febrilt jagande
Slutar tvåa
Robin
Robin o Frippe...
Per Jonsson Pms
Pelle P och Junior
Salemark
Krille E
Salemark
Krille E
Maria Jennika och Sandra B
Jennika Sandra & Maria
Jennika snurrar framför Maria
Marie Karlsson Pms
Irja Jessika mf
Robin
Robin
Frippe mitt i röran
Hårt i starten
Krille & Krille
Frippe piruetten Mattsson
Fredde
Fredde
Pelle jagar
Hampus Lundkvist talang som bror sin.
Hack i häl på Alexander Wollbro Lms
Johan Sandow
MAria
Jenny Isaksson Pms & Irja
Sandow o Krille skruvar
Ännu ett heat där Robin & Fredde möts
Och tätstriden stod mellan just dessa.
Fredde fick ge sig
Robin i ledning i d-finalen
men även för honom rasade bilen tillslut
C-final ..Krille Eriksson låg bra till,
men bilen rasade tyvärr
Juniorernas B-final..Hampus saknas efter Robins bilhaveri
Herrarnas B-final. Hägglund jagar
Och tar plats i A-finalen med Tobias Nordin Pms.
Juniorernas A-final. Johan Sandow fick byta bil till en bakhjulsdriven Ascona!!!!
Och efter några snurriga varv så gick det riktigt bra!!
Herrarnas A-final bjöd på spänning in i det sista! Krille kämpade sig upp till en tredje plats efter fenomenal körning
Dessa två bjöd på riktig underhållning!
Damernas A-final vanns av Sandra Björn Kalix mk före Jennika J Lömk . Jag fick titta på efter skuren motor.
Herrarnas D-final 1. Tomas Rosenb(o)rg NMS Boden 2. Jörgen Stenberg Tjörns mf 3. Anders Frisk Jokkmokk 4. Per Jonsson Pms 5.Harry Björn Kalix 6. Robin Lundkvist Slmk
Herrar c-final 1. Tomas Rosenb(o)rg NMS Boden 2. Jörgen Stenberg Tjörns mf 3. Mikael Lindgren Pms 4. Conny Henriksson NMS BOden 5.Krille Eriksson Åms 6.Fredde Eliasson slmk(ej start)
Juniorernas B-final 1. Jonas Ekelund Jokkmokk 2.Josenfin Strömberg Boliden 3. Linda Pettersson Pms 4. Andree Rahkoo Lms 5. Alexander Wollbro Lms 6.Hampus Lundkvist slmk (ej start)
Juniorernas A-final 1.Erik Karlsson Rms 2. Carolina Ask Lms 3. Robin Hallnor Arjeplog 4. Mikael Strömbäck Kalix 5. Johan Sandow slmk 6. Robin Lindström Boliden
Damernas A-final 1. Sandra Björn Kalix 2. Jennika Jennerfors Lömk 3.Jessika Jennerfors Lömk 4. Jenny Isaksson Pms 5.Marie Karlsson Pms 6.Irja Wistemar slmk(ej start)
herrar A-final 1. Oskar Olofsson pms 2.Daniel Larsson BK Dundret 3. Krille Salemark slmk 4. Mattias Hägglund LMK 5.Tony Karlsson Pms 6. Tobias Nordin Pms