Björns Maskinrace Bussjö 2010-09-04

Foto:Lisa Persson

Team Dankar
Nordquists
Sandows
Lars-Åke
Johan kollar bilen
Joakim Sandow SAMS, Marcus Andersson UAK & Ewelina Nordin VMS
Sara B
Länsman
Lena Nordquist ÖMK jagas av Jennika Jennerfors RMS och Johanna Lundström UAK
Peter Sandow
Morgan Norberg ÖMK & Olle Danielsson ÅMS
Jan Kastberg ÖMK, Tina Öberg SMS & Lennart Edvall UAK
Lars-Åke Grahn & Alexander Nilsson UAK
B-O Näslund VMK i sandfållan
Christer Zakrisson UAK
Ulf Granath UAK jagar Jerker Lundell LÖMK
Marcus Andersson på taket
Joakim S & Ewelina N
Jennifer Näslund VMK jagar Lena N
Sara
Lena
Jennifer & Länsman
Lena blir stående
Olle D & Tobias Sallinen UAK
Tina & Samuel Nilsen UAK
Tomas Rönnberg VMK leder runt första kurvan
Johan Sandow & Lars-Åke
Wiktor Danielsson ÅMS
Johan skruvar
Perssons
Ewelina jagas av grabbarna
Jennifer & Jennika
Angelica Jennerfors LÖMK & Johanna
Samuel N, Mikael Tjäder UAK & Magnus Eriksson LÖMK
Edvall & Morgan
Wiktor & Granath
Johan, Wiktor & Olle
Johan får hjälp in i depån
Peter S & Joakim Persson ÖMK
Tina hamnar lite snett i starten
Lars-Åke tankar
Skruvning i sandow saaben
Mjölk är bra för skellettet =)
Sivert
Danielssons mekar
Dagens domare
Tuff start i damernas final
Sven-Erik Högberg ÖMK blev kvar vid staketet
Herrarnas final började också tufft
Edvall hade närkontakt med staketet
Thomas Pernbrink UAK, Peter & Wiktor
Johan blev kvar i sandfållan efter startkaoset
Herrar C-Final
1:a Kurt Dahlgren UAK, 2:a Morgan Norberg ÖMK, 3:a Lars-Åke Grahn SLMK
4:a Mikael Tjäder UAK, 5:a Jim Andersson VMK, 6:a Jerker Lundell LÖMK
Herrar B-Final
1:a Kurt Dahlgren UAK, 2:a Ulf Granath UAK, 3:a Olle Danielsson ÅMS
4:a Tina Öberg SMS, 5:a Tomas Rönnberg VMK, 6:a Alexander Nilsson UAK
Juniorer A-Final
1:a Joakim Sandow SAMS, 2:a Marcus Andersson UAK, 3:a Ewelina Nordin VMK
Damer A-Final
1:a Jennika Jennerfors RMS, 2:a Lars-Erik Stenberg TMF, 3:a Johanna Lundström UAK
4:a Jennifer Näslund VMK, 5:a Angelica Jennerfors LÖMK, 6:a Sven-Erik Högberg ÖMK
Herrar A-Final
1:a Peter Sandow SLMK, 2:a Wiktor Danielsson ÅMS, 3:a Tomas Pernbrink UAK
4:a Kurt Dahlgren UAK, 5:a Lennart Edvall UAK, 6:a Johan Sandow SLMK
Grattis till segrarna Jocke & Peter!